Module Border Module Border
  شرح خبر 
97/11/02
فرصت های تجاری قطر در اتاق تعاون ایران بررسی شد
سمینار بررسی فرصت های تجاری قطر با حضور معاون اقتصادی و امور بین الملل اتاق تعاون، مدیر عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت، مسئول میز قطر، روسای اتحادیه ها و شرکت های کشاورزی، تولیدی مواد غذایی، معدنی و ساختمانی در اتاق تعاون ایران برگزار شد.

سمینار بررسی فرصت های تجاری قطر با حضور معاون اقتصادی و امور بین الملل اتاق تعاون، مدیر عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت، مسئول میز قطر، روسای اتحادیه ها و شرکت های کشاورزی، تولیدی مواد غذایی، معدنی و ساختمانی در اتاق تعاون ایران برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران، در این نشست محمد ضیغمی با اشاره به روابط خوب سیاسی و اقتصادی با کشور قطر، اهمیت تجارت با کشورهای همسایه را یادآور شد.

وی در ادامه، برگزاری نمایشگاه های متنوع در ایام نوروز همچنین گسترش زمینه های فعالیت بازرگانی در ایام نزدیک به ماه رمضان را فرصت مغتنمی برای توسعه و رونق بازار قطر دانست.

پیلتن مدیر عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت در این نشست لوکس بودن بازار قطر، کیفیت بالای کالاها و رعایت استانداردهای بالای بین المللی را از  ویژگی های بازار قطر عنوان کرد.

وی افزود: روابط صمیمی ایران و قطر بعد از برجام رشد داشت ولی با خروج آمریکا از برجام این روند نزولی شد و بر روابط بانکی همچنین کشتیرانی و صادرات ایران تاثیر منفی داشت. وی گفت:  هم اکنون صادارت به قطر در حجم کم و با لنج های کوچک انجام می شود.

پیلتن ابراز داشت:  تا سال ۱۴۰۰ پیش بینی شده است که حجم مبادلات تجاری بین ایران و قطر تا ۵ میلیارد دلار در زمینه های خدمات، واردات، صادرات، ترانزیت، گردشگری،کشاورزی، معدنی و دارویی افزایش یابد و تا کنون برای عملی کردن این برنامه ۶۰ اقدام مهم انجام شده است.

مدیر عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت با اشاره به رقبای کنونی ایران در بازار قطر گفت:  هم اکنون رقبای کنونی ایران در بازار قطر شامل ترکیه، عربستان و کشورهای اروپایی هستند همچنین زمینه های فعالیت تجار و صادرکنندگان ایرانی  شامل محصولات و مواد غذایی و مصالح ساختمانی و معدنی مانند گچ، سیمان و سنگ گابرو است ولی متاسفانه قطری ها در زمینه پرژه های عمرانی تمایل به همکاری با شرکت های ایرانی به دلیل استانداردهای پایین آنها را ندارند.

وی با بیان اینکه هم اکنون توافقتنامه گمرکی طی مراحل امضا است و تفاهم نامه استانداردها با قطر در حال بررسی برای اجرا  است،  گفت: در حال حاضر سازمان توسعه تجارت مسئول کمیسیون مشترک ایران و قطر است.

پیلتن در بخش دیگری از این نشست با اشاره به برنامه های در دست اقدام  ابراز داشت: ایجاد مرکز تجاری تعاون در قطر، آمادگی اعزام هیات تجاری و برگزاری نمایشگاه از برنامه های در دست اقدام است.

وی در خصوص آمار صادرات به قطر در۹ ماه سال ۹۷خاطر نشان کرد: کالاهای صادر شده غیرنفتی به میزان ۳۸ میلیون دلار که در مقایسه با سال قبل ۱۷ درصد افزایش داشته است.

رنجبر دبیر اتاق تعاون هرمزگان نیز در این نشست با اشاره به سند چشم انداز قطری ها، به برگزاری جام جهانی در سال ۲۰۲۲ اشاره کرد و گفت: این فرصت مغتنمی است که ایران می تواند از آن استفاده کند.

استفاده از اين خبر بدون ذكر منبع ممنوع است
نظرات شما
افزودن نظر شما
ارسال نظر
بازگشت

Module Border Module Border
Copyright (c) 1398/04/27 taavon.e-ir.com
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا